ULTRAZVUK KUKOVA DOJENČADI
- Posted by ancho
- On 30. Marta 2016.
- 0 Comments
Razvojni poremećaj zgloba kuka predstavlja najčešću deformaciju lokomotornog sistema. Prema statistikama 2-4,5% novorođenčadi ima neke od promjena koje ubrajamo u ovu deformaciju .To su displazija acetabuluma odnosno nerazvijenost čašice zgloba kuka , zatim djelomično iščašenje- subluksacija, te potpuno iščašenje- luksacija. U suštini se radi o neadekvatnom kontaktu između glavice bederne kosti i čašice zgloba na zdjelici.
Etiologija nije jasna, ali se znaju faktori rizika: genetska predispozicija, smanjena količina plodove vode , smanjenje prostora u uterusu u zadnjem trimestru trudnoće, zatim položaj zadkom pri porodu, ženski spol. Pojačano lučenje ženskih hormona u trudnoći utiče na labavost ligamenata novorođenčeta.
Ultrazvučna dijagnostika predstavlja idealan način dijagnoze ovog poremećaja. To je brza i jednostavna metoda, koja za dijete ne predstavlja rizik a može se ponavljati po potrebi. Idealno bi bilo da se još u porodilištu obavi prvi pregled. Kod nas se iz organizacionih razloga preporučuje pregled sa 6 sedmica starosti kada je kuk dobro vidljiv , a već je prošao period „dozrijevanja“ nakon rođenja. Rentgensko snimanje kuka se ne preporučuje do 3 mjeseca starosti, jer se hrskavične strukture kuka ne prikazuju na rentgenu. Osim toga zbog zračenja ova metoda je rezervisana uglavnom za patološke slučajeve. Klinički pregled može biti djelomično vodič u dijagnozi, ali nalaz može biti potpuno uredan a da se ultrazvukom nađe poremećaj. Popratni zvučni fenomeni pri manipulaciji zglobom nemaju značaj. Asimetrija kožnih nabora bedra i ograničenje pokreta samo su znaci upozorenja.
Postoji nekoliko metoda ultrazvučnog pregleda kukova od kojih se najčešće primjenjuje metoda po austrijskom ortopedu Grafu. Prema ovoj metodi dječiji kukovi se klasificiraju u tip Ia i Ib što je uredan nalaz, tip II a-, IIa+ gdje se preporučuje široko povijanje i kontrola za mjesec dana, II b gdje se obično počinje terapijom Grafovim gaćicama. Tip IIc(g), tip D, tip III, tip IV predstavljaju poremećaje koji zahtijevaju ozbiljan ortopedski tretman.
Dijagnoza razvojnog poremećaja zgloba kuka bi se trebala postaviti do 3 mjeseca starosti. Smatra se da se konzervativnim liječenjem započetim od rođenja može riješiti gotovo 100% poremećaja, a u slučaju započinjanja tretmana poslije 3. mjeseca života oko 80%. Najlošiju prognozu imaju djeca kod kojih se preventivni ultrazvučni pregled ne provede, već se kad prohodaju primijete nepravilnosti u hodu. Tada je često neophodan operativni zahvat. Neprepoznat i neliječen razvojni poremećaj zgloba kuka predstavlja visoki rizik za razvoj rane artroze kuka u odrasloj dobi.
Povijanje djeteta sa ispruženim nogama uz fiksaciju je srećom napuštena metoda , jer ovaj položaj pospješuje iščašenje nezrelog kuka novorođenčeta. Širokim povijanjem u „žabljem“ položaju često dolazi do spontanog „dozrijevanja“ kuka koji na početku i nije bio idealan. Najbolje je da ultrazvuk uradite u prvim sedmicama života i olakšate sebi i svojoj bebi.
0 Comments