Pedijatrijski
        pregled

Pedijatrija

Pregledi za bolesnu djecu

Za bolesnu djecu smo na raspolaganju svaki radni dan. Nastojimo obezbijediti termin unutar 24 sata. Naručivanje po telefonu je obavezno.

Molimo pridržavajte se termina, da bi se kontakt sa drugim pacijentima sveo na minimum. Posebno najavite dijete sa povišenom temperaturom i osipom.

U toku pregleda moguće je uraditi brzu laboratorijsku dijagnostiku i uzeti briseve na analizu. Po potrebi provodimo ambulantno inhalacionu, injekcionu i infuzionu terapiju, kao i previjanje koje ne zahtijeva hiruršku intervenciju .

Pregledi za zdravu djecu

Ovi pregledi su u programu svakodnevno, uglavnom u jutarnjim satima . Nastojimo odvojiti termine zdrave i bolesne djece.

Pregledi za novorođenčad

Pregledom Vaše bebe, praćenjem težine , mjerenjem bilirubina , kao i savjetima u vezi ishrane i njege možemo pomoći da prvi mjesec sa novim članom porodice bude lakši.

Pregledi za dojenčad

U prvoj godini života preporučujemo preglede u intervalu 1-2 mjeseca . U dobi do 2 mjeseca je potrebno uraditi i prvi ultrazvuk kukova. Redovno praćenje psihomotornog razvoja je važno , jer omogućava rano otkrivanje odstupanja i pravovremenu intervenciju. Savjetovanje o ishrani, dnevnom režimu djeteta, usvajanu novih vještina , kao i vakcinacija dio su programa.

Pregledi za malu i predškolsku djecu.

Preporučujemo godišnje sistematske preglede radi praćenja rasta djeteta, vida, razvoja govora i drugih vještina. Vršimo vakcinaciju prema programu. Radimo sistematske preglede za vrtiće i upis u školu.

Pregledi za školsku djecu

Preporučujemo godišnje sistematske preglede u periodu predpubertetskog i pubertetskog ubrzanog rasta . Najčešći problemi sa kojima se susrećemo su loše držanje , poremećaji ishrane, odstupanje od idealne težine, alergije, disbalans hormona, psihosomatski poremećaji kao posljedica stresa .

Mala laboratorija

U sklopu pedijatrijskog pregleda moguće je uraditi brzu analizu

  • CRP
  • Šećer u krvi
  • Urin
  • Transkutani bilirubin

Uzimamo uzorke briseva grla, nosa, oka, genitalija i kože u saradnji sa laboratorijom Atrijum .

Savjetovališta

Neuropedijatrija

`

Neuropedijatrijski pregledi

Praćenje razvoja prijevremeno rođene djece, procjena i praćenje odstupanja u psihomotornom razvoju , glavobolje ,neurološke bolesti, poremećaji svijesti, epilepsija neki su od razloga za pregled neuropedijatra.

Radi kompleksnosti problema molimo da pripremite dokumetaciju prethodnih pregleda i snimanja .

Ultrazvuk mozga

U dojenačkoj dobi ultrazvuk mozga se koristi za prikaz i praćenje promjena nastalih prije i tokom poroda . Može se raditi kod dojenčeta kao preventivni pregled , zbog anamnestičkih podataka npr. teškog poroda ili zbog odstupanja u motoričkom razvoju.

EEG

Za praćenje djece sa epilepsijom neophodna je EEG analiza . Snimanje obavljamo u saradnji sa Poliklinkom Srce Sarajeva .

Savjetovališta

Pulmologija i alergologija

`

Savjetovalište je namijenjeno za djecu sa bronhitisom, astmom, atopijskim dermatitisom i drugim oblicima alergijskih manifestacija. Spirometrija je metoda za praćenje plućnih funkcija , koju možemo realizirati u ordinaciji. Za alergotestiranje koristimo usluge laboratorija sa kojima surađujemo.

Ultrazvucna
        dijagnostika

Ultrazvučna dijagnostika

`

Za većinu ultrazvučnih pregleda nije potrebna prethodna priprema. Izuzetak je ultrazvuk abdomena gdje je radi boljeg prikaza poželjno da dovedete dijete praznog želuca i punog mokraćnog mjehura.


  • Ultrazvuk vrata, štitne žlijezde, pljuvačnih žlijezda, limfnih žlijezda
  • Ultrazvuk pluća , medijastinuma i timusa
  • Ultrazvuk abdomena
  • Ultrazvuk ingvinoskrotalne regije i testisa
  • Ultrazvuk zglobova i mekih tkiva
  • Preventivni ultrazvuk kukova
  • Ultrazvuk mozga
Vakcinacija

Vakcinacija

U okviru pedijatrijskog pregleda je moguće izvršiti vakcinaciju vakcinama dostupnim na tržištu, a u skladu sa programom, preporukama za pojedinačne vakcine i mjerama režima hladnog lanca. Osim vakcinacije u redovnom programu preporučujemo vakcinaciju za streptococcus pneumoniae i sezonsku gripu.

Vakcine

Predškolski uzrast

  • Na rođenju:
    BCG, HEPATITIS B
  • 1 mjesec:
    HEPATITIS B
  • 2–3 mjeseca:
    DITEPERPOLIOHIB
  • 3–4 mjeseca:
    DITEPERPOLIOHIB
  • 4–5 mjeseci:
    DITEPERPOLIOHIB
  • 6 mjeseci:
    HEPATITIS B
  • 13 mjeseci:
    MRP
  • 18–24 mjeseca:
    DITEPERPOLIOHIB
  • U 5. godini:
    DITEPERPOLIO
  • U 6. godini:
    MRP

BCG – vakcina protiv tuberkuloze, aplicira se u porodilištu intradermalno u lijevu nadlakticu. Nakon nekoliko sedmica pojavljuje se potkožni čvorić koji izlazi na površinu kože. Može se pojaviti bilježiti iscjedak. Nakon toga ostaje ožiljak. Ovo je uobičajeni tok postvakcinacione reakcije. Nedostatak ožiljka dovodi u sumnju efikasnost vakcinacije.

HEPATITIS B – vakcina protiv hepatitisa B se aplicira u tri doze. Prva doza u porodilištu, druga nakon mjesec dana i treća pet mjeseci nakon druge doze. Produženi interval između doza u praksi se često dešava zbog prirode žutice novorođenčadi, bolesti djeteta, nenapredovanja na težini i drugih razloga. Preporučuje se vakcinaciju provesti što sličnije preporučenoj. Puni imunitet se očekuje nakon tri doze vakcine. Moguća je lokalna reakcija na mjestu aplikacije vakcine.

MRP – vakcinacija protiv morbila (krzamaka), rubeole i parotitisa (zaušnjaka) provodi se živom vakcinom, što znači da vakcina sadrži žive, oslabljene viruse koji izazivaju imuni odgovor ali ne i bolest. Moguća neželjena reakcija na vakcinu je temperatura i osip koji se javlja devet dana nakon vakcinacije i imitira krzamak.

DITEPERPOLIOHIB – vakcinaciju protiv difterije, tetanusa, velikog kašlja, dječije paralize i hemofilusa B provodimo petovalentnom, acelularnom vakcinom. Sa vakcinacijom se može početi u trećem mjesecu, mjesec dana nakon druge doze vakcine potiv hepatitisa. Interval između doza je 1-2 mjeseca. Nakon tri doze dijete se smatra vakcinisanim. Godinu dana nakon treće doze , odnosno u drugoj godini života preporučuje se revakcinacija istom vakcinom. Ukoliko se sa vakcinacijom počinje kasnije šema se prilagođava konkretnoj situaciji. Najčešće nuspojave ove vakcinacije su lokalni otok i crvenilo na mjestu aplikacije , temperatura do 38,5 C , neraspoloženje djeteta u prvih 48 sati nakon vakcinacije.

Kucne posjete

Kućne posjete

Preporučujemo pregled u ordinaciji zbog asistencije medicinske sestre, mogućnosti dodatne dijagnostike i eventualne terapije.Pregled kod kuće ne treba biti pitanje komfora, već zaista nemogućnosti dolaska u ordinaciju. Za kućne posjete imamo ograničen kapacitet, rezervisane su za iznimne slučajeve. Hvala na razumijevanju .

Lokacija

Gdje nas možete pronaći

Lokacija Pedijatrije Suncokret Lokacija Pedijatrije Suncokret Lokacija Pedijatrije Suncokret Lokacija Pedijatrije Suncokret