Rascjep usne i nepca je anomalija razvoja gornje čeljusti koja nastaje zbog nemogućnosti spajanja središnjeg nosnog i bočnih maksilarnih nastavaka u cjelinu. Poremećaj nastaje u prva 3 mjeseca trudnoće. Uzrok nije tačno utvrđen. Smatra se da je kombinacija genetskih faktora i faktora okoline npr virusne infekcije u prvom trimestru trudnoće, nedostatak folne kiseline i dr. Ova anomalija se javlja u 1: 800-1000 novorođene djece.
Rascjep može zahvatiti :
– samo usnu, jednostrano ili obostrano
– usnu i nepce
– usnu, čeljust , nepce i nos
– nepce tvrdo i meko
– meko nepce i resicu
– resicu- izolirana anomalija bez potrebe za tretmanom
– submukozni rascjep mekog nepca je rascjep mišića ispod sluznice koji se teško uočava ali pravi funkcionalne tegobe.
Rascjep usne i nepca može biti samostalna anomalija ili jedna od komponenti mnogobrojnih sindroma malformacija. Na ultrazvučnom pregledu fetusa moguće je vidjeti rascjep usne kombiniran sa rascjepom unutrašnjih struktura. Obavezno je tokom trudnoće pratiti razvoj drugih organa npr srca, neuralne cijevi , bubrega. Neki roditelji su pripremljeni na to da će dobiti dijete sa rascjepom ali na žalost često tek po rođenju saznaju za ovu anomaliju. Obzirom da se ova malformacija nalazi u oblasti lica unakaženost djeteta šokira roditelje i okolinu. Kozmetska strana se ne može zanemariti ali zapravo nejveći problem obično predstavlja hranjenje. Ukoliko rascjep nije kombinovan sa anomalijom donje vilice disanje obično nije kompromitovano.
Djecu sa manjim rascjepom usne majke mogu pokušati dojiti. Djeca sa većim i kombinovanim rascjepima se uglavnom hrane izdojenim majčinim mlijekom ili adaptiranim mlijekom. Problem pri hranjenju je nemogućnost stvaranja potpritiska u ustima zbog komunikacije nosne i usne šupljine. Zbog toga se koriste mekane flašice koje omogućavaju ubrizgavanje mlijeka u usta, te specijalno konstruirane dude. Za vrijeme hranjenja mogu se postavljati i na mjeru napravljeni ortodontski aparatići- umjetno nepce. Dijete se hrani u povišenom položaju . Prilikom hranjenja često se naguta i dosta zraka, te su tegobe sa grčevima puno izraženije. Prvih nekoliko mjeseci su vrlo naporni za roditelje, dok ne pronađu najbolji način hranjenja djeteta. Kod neke djece sa velikim rascjepima se pribjegava hranjenju sondom da bi došli do težine 4,5-6 kg i mogućnosti operativnog zahvata.
Potrebno je uraditi niz dijagnostičkih pretraga. Radi isključenja udruženih mana radi se ultrazvuk mozga, srca i abdomena. Pregled sluha je također obavezan. Anomalija mekog nepca, udružena je sa anomalijom mišića koji zatvaraju Eustahijevu cijev. Zbog toga su kod ove djece češće infekcije uha.
Liječenje: Hirurško liječenje rascjepa usne se obično provodi nakon 3. mjeseca života, kada dijete dostigne određenu tjelesnu težinu. Plastika nosa se može izvesti zajedno sa plastikom usne. Pošto rascjepi variraju u obliku i veličini hirurški tretman se provodi u više etapa i individualan je. Cilj operativnih zahvata je uspostaviti funkcionalnu cjelinu usne, čeljusti, tvrdog i mekog nepca koja omogućava normalno hranjenje i govor. Rekonstrukcija mekog nepca se obično radi oko 1 godine starosti da bi se omogućio razvoj govora a tvrdog u 5.-6. godini. Obzirom da dijete raste nekad su potrebni operativni zahvati do adolescencije radi rasta vilice, uspostavljanja poretka zuba, govornih poteškoća ili kozmetskih potreba. Osim hirurga u tretman su uključeni fonijatar, logoped, ortodont, psiholog, pedijatar.
Kada se prevaziđu teškoće hranjenja i ponavljanih upala uha otvara se novi problem -govor.
Zbog udruženosti sa oštećenjem sluha ova djeca mogu imati i problem sa učenjem. Kod rascjepa čeljusti raspored mliječnih i stalnih zuba je poremećen, što zahtijeva ortodontske intervencije.
Plastičnim operacijama te uspostavljanjem dobre funkcije govora postižu se vrlo dobri rezultati u liječenju . Izolirani rascjepi usne naravno imaju najbolju prognozu, dok rascjepi u okviru sindroma su više uslovljeni pridruženim anomalijama.
0 Comments